Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Felixberto Camacho Flores

Deceased

Archbishop of Agaña, Guam


Events

DateAgeEventTitle
13 Jan 1921BornAgaña
30 Apr 194928.3Ordained PriestPriest
5 Feb 197049.1AppointedApostolic Administrator of Agaña, Guam, Pacific (Oceania)
5 Feb 197049.1AppointedTitular Bishop of Stagnum
17 May 197049.3Ordained BishopTitular Bishop of Stagnum
24 Apr 197150.3AppointedBishop of Agaña, Guam, Pacific (Oceania)
8 Mar 198463.2AppointedArchbishop of Agaña, Guam, Pacific (Oceania)
25 Oct 198564.8DiedArchbishop of Agaña, Guam, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Felixberto Camacho Flores:
Archbishop Felixberto Camacho Flores (born , died ) Archbishop of Agaña

  • a priest for 36.5 years
  • a bishop for 15.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013