Catholic-Hierarchy DC

Bishop Juan Navarro Ramirez

Deceased

Bishop of Ciudad Altamirano, Guerrero


Events

DateAgeEventTitle
19 Feb 1912BornCelaya
27 Oct 193523.7Ordained PriestPriest
1 Jul 196553.4AppointedBishop of Ciudad Altamirano, Guerrero, México
17 Aug 196553.5Ordained BishopBishop of Ciudad Altamirano, Guerrero, México
18 Aug 197058.5DiedBishop of Ciudad Altamirano, Guerrero, México

MicroData Summary for Juan Navarro Ramirez:
Bishop Juan Navarro Ramirez (born , died ) Bishop of Ciudad Altamirano

  • a priest for 34.8 years
  • a bishop for 5.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013