Catholic-Hierarchy DC

Cardinals

Active Near the Age Limit


BirthdateAgeNameCurrent Title
19 Apr 1921 Roberto Cardinal Tucci, S.J.Cardinal-Priest of Sant’Ignazio di Loyola a Campo Marzio
25 Apr 1922 Georges Marie Martin Cardinal Cottier, O.P.Cardinal-Priest of Santi Domenico e Sisto
23 Jul 1923 Albert Cardinal Vanhoye, S.J.Cardinal-Deacon of Santa Maria della Mercede e Sant’Adriano a Villa Albani
24 Dec 1925 Prospero (Stanley) Cardinal Grech, O.S.A.Cardinal-Deacon of Santa Maria Goretti
18 Apr 1928 Karl Josef Cardinal Becker, S.J.Cardinal-Deacon of San Giuliano Martire
23 May 1931 Lucian Cardinal MureşanMajor Archbishop of Făgăraş şi Alba Iulia (Romanian), Romania
21 Sep 1935 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
16 May 1936 Karl Cardinal LehmannBishop of Mainz, Germany
18 Oct 1936 Jaime Lucas Cardinal Ortega y AlaminoArchbishop of San Cristobal de la Habana, Cuba
31 Oct 1936 Nicolás de Jesús Cardinal López RodríguezArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
28 Nov 1936 Théodore-Adrien Cardinal SarrArchbishop of Dakar, Senegal
17 Dec 1936 Pope Jorge Mario Bergoglio, S.J.Pope (Roma {Rome}), Italy
16 Jan 1937 Francis Eugene Cardinal George, O.M.I.Archbishop of Chicago, Illinois, USA
15 Feb 1937 Raymundo Cardinal Damasceno AssisArchbishop of Aparecida, Sao Paulo, Brazil
29 Apr 1937 Lluís Cardinal Martínez SistachArchbishop of Barcelona, Spain
3 Feb 1938 Antonio Maria Cardinal VegliòPresident of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
20 Feb 1938 Paolo Cardinal RomeoArchbishop of Palermo, Italy
6 Mar 1938 Francesco Cardinal CoccopalmerioPresident of the Pontifical Council for Legislative Texts, Roman Curia
1 Jun 1938 Carlo Cardinal CaffarraArchbishop of Bologna, Italy
8 Jun 1938 Angelo Cardinal Amato, S.D.B.Prefect of the Congregation for the Causes of Saints, Roman Curia
11 Mar 1939 Orlando Beltran Cardinal Quevedo, O.M.I.Archbishop of Cotabato, Philippines
8 Apr 1939 Edwin Frederick Cardinal O’BrienGrand Master of the Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem, Roman Curia
27 Apr 1939 Stanisław Cardinal DziwiszArchbishop of Kraków {Cracow}, Poland
31 Jul 1939 John Cardinal Tong HonBishop of Hong Kong [Xianggang], China
7 Oct 1939 Laurent Cardinal Monsengwo PasinyaArchbishop of Kinshasa, Congo (Dem. Rep.)
11 Oct 1939 Zenon Cardinal GrocholewskiPrefect of the Congregation for Catholic Education (for Institutes of Study), Roman Curia
15 Oct 1939 Telesphore Placidus Cardinal ToppoArchbishop of Ranchi, India
17 Apr 1940 Agostino Cardinal ValliniVicar General of Roma {Rome}, Italy
29 Sep 1940 Lorenzo Cardinal BaldisseriSecretary General of the Synod of Bishops, Roman Curia
12 Nov 1940 Donald William Cardinal WuerlArchbishop of Washington, District of Columbia, USA
27 Feb 1941 Gabriel Cardinal Zubeir WakoArchbishop of Khartoum, Sudan
8 Mar 1941 Wilfrid Fox Cardinal Napier, O.F.M.Archbishop of Durban, South Africa
8 Jun 1941 George Cardinal PellPrefect of the Secretariat for the Economy, Roman Curia
18 Aug 1941 Beniamino Cardinal StellaPrefect of the Congregation for the Clergy, Roman Curia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 15 Sep 2014