Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph William Tobin, C.SS.R.

Archbishop of Indianapolis, Indiana


Events

DateAgeEventTitle
3 May 1952 BornDetroit, MI, USA
5 Aug 197321.3ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
21 Aug 197624.3Professed (Perpetual Vows)Member of Congregation of the Most Holy Redeemer
30 Apr 197826.0Ordained DeaconDeacon of Congregation of the Most Holy Redeemer
1 Jun 197826.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
9 Sep 199745.3AppointedSuperior General of Congregation of the Most Holy Redeemer
4 Nov 200957.5ResignedSuperior General of Congregation of the Most Holy Redeemer
2 Aug 201058.2AppointedSecretary of the Congregation for Institutes of Consecrated Life and Societies of Apostolic Life
2 Aug 201058.2AppointedTitular Archbishop of Obba
9 Oct 201058.4Ordained BishopTitular Archbishop of Obba
18 Oct 201260.5AppointedArchbishop of Indianapolis, Indiana, USA
3 Dec 201260.6InstalledArchbishop of Indianapolis, Indiana, USA

MicroData Summary for Joseph William Tobin:
Archbishop Joseph William Tobin C.SS.R. (born ) Archbishop of Indianapolis

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Indianapolis.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 2 Aug 2010
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Number 16,854
  • ab: Bollettino, 18 Oct 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013