Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Dominique François Joseph Mamberti

Secretary (Relations with States) of the Secretariat of State

Titular Archbishop of Sagone


Events

DateAgeEventTitle
7 Mar 1952 BornMarrakesh, Morocco
20 Sep 198129.5Ordained PriestPriest of Ajaccio, France
18 May 200250.2AppointedTitular Archbishop of Sagone
18 May 200250.2AppointedApostolic Nuncio to Sudan
18 May 200250.2AppointedApostolic Delegate to Somalia
3 Jul 200250.3Ordained BishopTitular Archbishop of Sagone
17 Jan 200451.9ResignedApostolic Delegate to Somalia
19 Feb 200451.9AppointedApostolic Nuncio to Eritrea
15 Sep 200654.5AppointedSecretary (Relations with States) of the Secretariat of State

MicroData Summary for Dominique François Joseph Mamberti:
Archbishop Dominique François Joseph Mamberti (born ) Secretary (Relations with States) of State

Please contact the Archbishop through the Secretariat of State.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 15 Sep 2006
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 168, Number 14,219

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013