Catholic-Hierarchy DC

Kurt Cardinal Koch

President of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity

Cardinal-Deacon of Nostra Signora del Sacro Cuore


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1950 BornEmmenbrcke
20 Jun 198232.3Ordained PriestPriest of Basel {Ble, Basilea}, Switzerland
21 Aug 199545.4SelectedBishop of Basel {Ble, Basilea}, Switzerland
6 Dec 199545.7ConfirmedBishop of Basel {Ble, Basilea}, Switzerland
6 Jan 199645.8Ordained BishopBishop of Basel {Ble, Basilea}, Switzerland
1 Jul 201060.3AppointedPresident of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity
1 Jul 201060.3AppointedArchbishop (Personal Title)
20 Nov 201060.7Elevated to Cardinal
20 Nov 201060.7AppointedCardinal-Deacon of Nostra Signora del Sacro Cuore
1 Jan 201160.8InstalledCardinal-Deacon of Nostra Signora del Sacro Cuore
28 Feb 201363.0CeasedPresident of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity
16 Mar 201363.0ConfirmedPresident of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity

MicroData Summary for Kurt Koch:
Cardinal Kurt Koch (born ) President of Promoting Christian Unity

Please contact the Cardinal through the Pontifical Council for Promoting Christian Unity.

  • a priest for years
  • a bishop for years
  • a cardinal for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 1 Jul 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 143, Number 12,644
  • c: Bollettino, 16 Mar 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 8 Sep 2013