Catholic-Hierarchy DC

Bishop Adalberto Martínez Flores

Bishop of Paraguay, Military


Events

DateAgeEventTitle
8 Jul 1951 BornAsuncion
7 Apr 198533.7Ordained DeaconDeacon of Saint Thomas, American Virgin Islands, USA
24 Aug 198534.1Ordained PriestPriest of Saint Thomas, American Virgin Islands, USA
1993²41.5IncardinatedPriest of Asunción, Paraguay
14 Aug 199746.1AppointedAuxiliary Bishop of Asunción, Paraguay
14 Aug 199746.1AppointedTitular Bishop of Tatilti
8 Nov 199746.3Ordained BishopTitular Bishop of Tatilti
18 May 200048.9AppointedBishop of San Lorenzo, Paraguay
19 Feb 200755.6AppointedBishop of San Pedro, Paraguay
14 Mar 201260.7AppointedBishop of Paraguay, Military

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Adalberto Martínez Flores:
Bishop Adalberto Martínez Flores (born ) Bishop of Paraguay, Military

Please contact the Bishop through the Military Ordinariate of Paraguay, Military.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 19 Feb 2007
  • od/c0: CB, 20 May 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Number 13,169
  • ab: Bollettino, 14 Mar 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 7 Jan 2014