Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pietro Sigismondi

Deceased

Secretary of the Congregation for Propagation of the Faith

Titular Archbishop of Neapolis in Pisidia


Events

DateAgeEventTitle
23 Feb 1908BornVilla d'Almé, Italy
15 Aug 193022.5Ordained PriestPriest of Bergamo, Italy
16 Dec 194941.8AppointedTitular Archbishop of Neapolis in Pisidia
16 Dec 194941.8AppointedApostolic Delegate to Congo, Republic of
16 Dec 194941.8AppointedApostolic Delegate to Rwanda
8 Jan 195041.9Ordained BishopTitular Archbishop of Neapolis in Pisidia
27 Sep 195446.6AppointedSecretary of the Congregation for Propagation of the Faith
25 May 196759.3DiedSecretary of the Congregation for Propagation of the Faith

MicroData Summary for Pietro Sigismondi:
Archbishop Pietro Sigismondi (born , died ) Secretary of Propagation of the Faith

  • a priest for 36.8 years
  • a bishop for 17.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 1

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013