Catholic-Hierarchy DC

Bishop José García Villas, C.M. †

Deceased

Bishop of San Pedro Sula


Events

DateAgeEventTitle
30 Jan 1910BornSanta Lecina, Spain
11 Mar 193323.1Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
6 Jul 196353.4AppointedBishop of San Pedro Sula, Honduras
20 Oct 196353.7Ordained BishopBishop of San Pedro Sula, Honduras
10 Aug 196555.5DiedBishop of San Pedro Sula, Honduras

MicroData Summary for José García Villas:
Bishop José García Villas C.M. (born , died ) Bishop of San Pedro Sula

  • a priest for 32.4 years
  • a bishop for 1.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013