Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gastone Mojaisky-Perrelli

Deceased

Archbishop Emeritus of Nusco


Events

DateAgeEventTitle
6 Aug 1914BornBuonalbergo
1 Aug 193723.0Ordained PriestPriest
8 Aug 195945.0AppointedTitular Archbishop of Amida
8 Aug 195945.0AppointedApostolic Delegate to Other
1 Nov 195945.2Ordained BishopTitular Archbishop of Amida
196045.4AppointedApostolic Delegate to Congo, Democratic Republic of
196247.4AppointedOfficial of the Secretariat of State
10 May 196348.8AppointedArchbishop (Personal Title) of Nusco, Italy
4 Aug 197359.0AppointedArchbishop of Conza-Sant’Angelo dei Lombardi-Bisaccia, Italy
18 Nov 197864.3ResignedArchbishop of Nusco, Italy
18 Nov 197864.3ResignedArchbishop of Conza-Sant’Angelo dei Lombardi-Bisaccia, Italy
5 Mar 200893.6DiedArchbishop Emeritus of Nusco, Italy

MicroData Summary for Gastone Mojaisky-Perrelli:
Archbishop Gastone Mojaisky-Perrelli (born , died ) Archbishop Emeritus of Nusco

  • a priest for 70.6 years
  • a bishop for 48.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1959, Number 97
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013