Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alfredo Bruniera

Deceased

Vice President Emeritus of the Pontifical Council “Cor Unum”

Titular Archbishop of Claudiopolis in Honoriade


Events

DateAgeEventTitle
30 Sep 1906BornSan Pelagio, Italy
9 Jul 193326.8Ordained PriestPriest of Treviso, Italy
12 Dec 195448.2AppointedTitular Archbishop of Claudiopolis in Honoriade
12 Dec 195448.2AppointedApostolic Delegate to Congo, Republic of
2 Jan 195548.3Ordained BishopTitular Archbishop of Claudiopolis in Honoriade
25 Apr 195952.6AppointedApostolic Nuncio to Ecuador
23 Oct 196559.1AppointedApostolic Nuncio to Uruguay
23 Apr 196962.6AppointedApostolic Nuncio to Lebanon
7 Jul 196962.8AppointedApostolic Pro-Nuncio to Kuwait
4 Mar 197568.4ResignedApostolic Pro-Nuncio to Kuwait
6 Nov 197872.1AppointedVice President of the Pontifical Council “Cor Unum”
10 Dec 198175.2RetiredVice President of the Pontifical Council “Cor Unum”
26 Mar 200093.5DiedVice President Emeritus of the Pontifical Council “Cor Unum”

MicroData Summary for Alfredo Bruniera:
Archbishop Alfredo Bruniera (born , died ) Vice President Emeritus of “Cor Unum”

  • a priest for 66.7 years
  • a bishop for 45.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 1
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013