Catholic-Hierarchy DC

Bishop Patrick Dougherty

Deceased

Bishop Emeritus of Bathurst


Events

DateAgeEventTitle
21 Nov 1931BornKensington
7 Dec 195423.0Ordained PriestPriest of Sydney, Australia
15 Oct 197644.9AppointedAuxiliary Bishop of Canberra (and Goulburn), Australia
15 Oct 197644.9AppointedTitular Bishop of Lete
8 Dec 197645.0Ordained BishopTitular Bishop of Lete
1 Sep 198351.8AppointedBishop of Bathurst, Australia
11 Nov 200877.0RetiredBishop of Bathurst, Australia
30 Aug 201078.8DiedBishop Emeritus of Bathurst, Australia

MicroData Summary for Patrick Dougherty:
Bishop Patrick Dougherty (born , died ) Bishop Emeritus of Bathurst

  • a priest for 55.7 years
  • a bishop for 33.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 11 Nov 2008
  • d: CB
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013