Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marie-Auguste Chapuis, M.E.P. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kumbakonam

Titular Bishop of Gurza


Events

DateAgeEventTitle
20 Apr 1869BornSaint-Hostien, France
24 Sep 189223.4Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
6 Mar 191141.9AppointedCoadjutor Bishop of Kumbakonam, India
6 Mar 191141.9AppointedTitular Bishop of Castoria
25 Jul 191142.3Ordained BishopTitular Bishop of Castoria
21 May 191344.1SucceededBishop of Kumbakonam, India
17 Dec 192859.7ResignedBishop of Kumbakonam, India
17 Dec 192859.7AppointedTitular Bishop of Gurza
14 Jul 193061.2DiedBishop Emeritus of Kumbakonam, India

MicroData Summary for Marie-Auguste Chapuis:
Bishop Marie-Auguste Chapuis M.E.P. (born , died ) Bishop Emeritus of Kumbakonam

  • a priest for 37.8 years
  • a bishop for 19.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: JPG
  • c3+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013