Catholic-Hierarchy DC

Vincenzo Cardinal Vannutelli

Deceased

Prefect of the Congregation of Ceremonies

Cardinal-Bishop of Ostia

Datary of the Apostolic Datary

Archpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}

Dean of the College of Cardinals


Events

DateAgeEventTitle
5 Dec 1836Born
23 Dec 186024.0Ordained PriestPriest
23 Sep 187538.7AppointedPro-Substitute (Sostituto) of the Secretariat of State
29 Dec 187640.0AppointedSubstitute (Sostituto) of the Secretariat of State
11 May 187841.4ResignedSubstitute (Sostituto) of the Secretariat of State
23 Jan 188043.1AppointedTitular Archbishop of Sardes
23 Jan 188043.1AppointedVicar Apostolic of Constantinople, Turkey
2 Feb 188043.1Ordained BishopTitular Archbishop of Sardes
22 Dec 188246.0AppointedApostolic Internuncio to Brazil
3 Oct 188346.8AppointedApostolic Nuncio to Portugal
30 Dec 188953.0Elevated to CardinalIn Pectore
23 Jun 189053.5Elevated to Cardinal
23 Jun 189053.5ResignedApostolic Nuncio to Portugal
4 Jun 189154.4AppointedCardinal-Priest of San Silvestro in Capite
16 Dec 189660.0AppointedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
19 Apr 190063.3AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
28 Jul 190265.6AppointedPrefect of the Congregation of the Council
20 Oct 190871.8AppointedPrefect of the Apostolic Signatura
15 Dec 191478.0AppointedDatary of the Apostolic Datary
6 Dec 191579.0AppointedCardinal-Bishop of Ostia
6 Dec 191579.0ConfirmedDean of the College of Cardinals
6 Dec 191579.0AppointedPrefect of the Congregation of Ceremonies
7 Dec 191680.0ResignedCardinal-Priest of San Silvestro in Capite
9 Jul 193093.5DiedPrefect of the Congregation of Ceremonies

MicroData Summary for Vincenzo Vannutelli (VIAF: 45086583)
Vincenzo Cardinal Vannutelli (born , died ) Prefect of Ceremonies

EventPlace
Birth PlaceGenazzano, Suburbicarian See of Palestrina, Italy
Ordained BishopTor dei Specchi, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlacePalace of the Datary, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Buried Place (Original)Crypt of Propaganda Fide Chapel, Campos Verano, Cemetery, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 69.5 years
  • a bishop for 50.4 years
  • a cardinal for 40.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 501, and Page 44
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 45, and Page 53
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 30 Dec 1889
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1880, Number 4
  • xsta/nunc: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 32, and Page 78, and Page 215

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast