Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gaetano Quattrocchi

Deceased

Bishop Emeritus of Mazara del Vallo

Titular Archbishop of Serra


Events

DateAgeEventTitle
16 Jun 1850BornMazarino
20 Dec 187323.5Ordained PriestPriest of Mazara del Vallo, Italy
11 Feb 189645.6AppointedAuxiliary Bishop of Mazara del Vallo, Italy
11 Feb 189645.6AppointedTitular Bishop of Europus
16 Feb 189645.6Ordained BishopTitular Bishop of Europus
15 Jun 190049.9AppointedBishop of Mazara del Vallo, Italy
1 Apr 190352.7ResignedBishop of Mazara del Vallo, Italy
1 Apr 190352.7AppointedTitular Archbishop of Serra
8 Jun 190352.9DiedBishop Emeritus of Mazara del Vallo, Italy

MicroData Summary for Gaetano Quattrocchi:
Archbishop Gaetano Quattrocchi (born , died ) Bishop Emeritus of Mazara del Vallo

  • a priest for 29.4 years
  • a bishop for 7.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • c2: CB
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 266, and Page 374
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 514
  • ob: CB, 7 May 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015