Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul-Gaston Laperrine d’Hautpoul

Deceased

Official of the Sacred Consistorial Congregation

Titular Bishop of Carystus


Events

DateAgeEventTitle
2 May 1848BornSainte-Eulalie, France
4 Mar 187122.8Ordained PriestPriest
10 Apr 191061.9AppointedOfficial of the Sacred Consistorial Congregation
14 Jun 191567.1AppointedTitular Bishop of Carystus
29 Jun 191567.2Ordained BishopTitular Bishop of Carystus
24 Nov 191971.6DiedOfficial of the Sacred Consistorial Congregation

MicroData Summary for Paul-Gaston Laperrine d’Hautpoul:
Bishop Paul-Gaston Laperrine d’Hautpoul (born , died ) Official of Sacred Consistorial Congregation

  • a priest for 48.7 years
  • a bishop for 4.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1920
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1915, Number 37

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013