Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Dias Ferreira

Deceased

Bishop Emeritus of Angola e Congo


Events

DateAgeEventTitle
1 Apr 1840BornPombeiro, Portugal
20 Dec 186222.7Ordained PriestPriest
14 Mar 188747.0AppointedPrelate of Mozambico, Mozambique
14 Mar 188747.0AppointedTitular Bishop of Thermopylae
24 Apr 188747.1Ordained BishopTitular Bishop of Thermopylae
1 Jun 189151.2AppointedBishop of Angola e Congo, Angola
7 Mar 190160.9ResignedBishop of Angola e Congo, Angola
9 Feb 190261.9DiedBishop Emeritus of Angola e Congo, Angola

MicroData Summary for Antonio Dias Ferreira:
Bishop Antonio Dias Ferreira (born , died ) Bishop Emeritus of Angola e Congo

  • a priest for 39.1 years
  • a bishop for 14.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 114, Number 10,104
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 104, and Page 548

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013