Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Antonio Valdina Cremona

Deceased

Titular Bishop of Hermopolis Maior


Events

DateAgeEventTitle
6 Oct 1687BornVenetiis
31 Oct 171730.1Ordained PriestPriest
23 Mar 172941.5AppointedTitular Bishop of Hermopolis Maior
24 Oct 175871.0DiedTitular Bishop of Hermopolis Maior

MicroData Summary for Luigi Antonio Valdina Cremona:
Bishop Luigi Antonio Valdina Cremona (born , died ) Titular Bishop of Hermopolis Maior

  • a priest for 41.0 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 219

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 23 Oct 2013