Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Pierre Urkia, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Paksé, Laos

Titular Bishop of Masclianae


Events

DateAgeEventTitle
27 Nov 1918Born
20 Dec 194123.0Ordained DeaconDeacon of La Société des Missions Etrangères
29 Jun 194223.5Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
12 Jun 196748.5AppointedVicar Apostolic of Paksé, Laos
12 Jun 196748.5AppointedTitular Bishop of Masclianae
27 Sep 196748.8Ordained BishopTitular Bishop of Masclianae
10 Jul 197556.6ResignedVicar Apostolic of Paksé, Laos
21 Dec 201193.0DiedVicar Apostolic Emeritus of Paksé, Laos

MicroData Summary for Jean-Pierre Urkia
Bishop Jean-Pierre Urkia M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Paksé

EventPlace
Birth PlaceEspelette, Diocese of Bayonne (-Lescar e Oloron), France
Ordained DeaconMissions Étrangères, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained PriestMissions Étrangères, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained BishopPaksé, Vicariate Apostolic of Paksé
Death PlaceMontbeton, Diocese of Montauban, France

  • a priest for 69.4 years
  • a bishop for 44.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 23 Dec 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)
  • od/c01/loc: AJ, 17 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 21 Jul 2018

Quantcast