Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Rosière-Eugène Arnaud, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Savannakhet, Laos

Titular Bishop of Tentyris


Events

DateAgeEventTitle
6 Feb 1904Born
17 Dec 192723.8Ordained DeaconDeacon of La Société des Missions Etrangères
29 Jun 192824.3Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
17 Jul 195046.4AppointedPrefect of Thakhek, Laos
2 Mar 195854.0AppointedTitular Bishop of Tentyris
2 Mar 195854.0AppointedVicar Apostolic of Thakhek, Laos
25 Jun 195854.3Ordained BishopTitular Bishop of Tentyris
28 Jun 197167.3ResignedVicar Apostolic of Savannakhet, Laos
11 Sep 197268.5DiedVicar Apostolic Emeritus of Savannakhet, Laos

MicroData Summary for Jean-Rosière-Eugène Arnaud
Bishop Jean-Rosière-Eugène Arnaud M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Savannakhet

EventPlace
Birth PlaceBurzet, Diocese of Viviers, France
Ordained DeaconForeign Missions, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained PriestForeign Missions, Chapel, Paris, Archdiocese of Paris, France
Ordained BishopThakhek, Vicariate Apostolic of Thakhek
Death PlaceSeno

  • a priest for 44.2 years
  • a bishop for 14.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • r: CB, 5 Nov 2017
  • od/c01/loc: AJ, 3 Jul 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 21 Jul 2018

Quantcast