Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alexander Edezath

Deceased

Bishop Emeritus of Cochin


Events

DateAgeEventTitle
26 Oct 1904BornKumbalanghi
20 Dec 193531.2Ordained PriestPriest of Cochin, India
19 Jun 195247.6AppointedBishop of Cochin, India
7 Dec 195248.1Ordained BishopBishop of Cochin, India
29 Aug 197570.8ResignedBishop of Cochin, India
21 Aug 197974.8DiedBishop Emeritus of Cochin, India

MicroData Summary for Alexander Edezath:
Bishop Alexander Edezath (born , died ) Bishop Emeritus of Cochin

  • a priest for 43.7 years
  • a bishop for 26.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 111

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013