Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Kagithapu Mariadas, M.S.F.S. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Visakhapatnam, India


Events

DateAgeEventTitle
7 Sep 1936Born
5 Jun 195821.7First VowsMember of Missionaries of St. Francis de Sales d’Annecy
10 Jun 196124.7Ordained PriestPriest of Missionaries of St. Francis de Sales d’Annecy
19 Dec 197438.2AppointedBishop of Guntur, India
5 May 197740.6Ordained BishopBishop of Guntur, India
10 Sep 198246.0AppointedBishop of Visakhapatnam, India
26 Jan 198346.3InstalledBishop of Visakhapatnam, India
16 Oct 200165.1AppointedArchbishop of Visakhapatnam, India
3 Jul 201275.8RetiredArchbishop of Visakhapatnam, India
26 Feb 201881.4DiedArchbishop Emeritus of Visakhapatnam, India

MicroData Summary for Kagithapu Mariadas (VIAF: 89194327)
Archbishop Kagithapu Mariadas M.S.F.S. (born , died ) Archbishop Emeritus of Visakhapatnam

EventPlace
Birth PlaceVisakhapatnam, Archdiocese of Visakhapatnam
Death PlaceSt. Joseph's, Hospital, Visakhapatnam, Archdiocese of Visakhapatnam

  • a priest for 56.7 years
  • a bishop for 40.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 Jul 2012
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 218, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 26 Feb 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast