Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pietro Andrea (Pierre-André) Viganò, S.J. †

Deceased

Bishop Emeritus of Hyderabad, India

Titular Bishop of Aezani

Member of Society of Jesus


Events

DateAgeEventTitle
11 Mar 1858Born
1 Aug 188022.3Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
25 Oct 189739.6AppointedBishop of Hyderabad, India
23 Jan 189839.8Ordained BishopBishop of Hyderabad, India
1908²49.8ResignedBishop of Hyderabad, India
11 May 190951.1AppointedTitular Bishop of Aezani
7 Jul 191355.3AppointedAuxiliary Bishop of Tortona, Italy
30 Jun 191759.3ProfessedMember of Society of Jesus
13 Feb 192162.9DiedBishop Emeritus of Hyderabad, India

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Pietro Andrea (Pierre-André) Viganò
Bishop Pietro Andrea (Pierre-André) Viganò S.J. (born , died ) Bishop Emeritus of Hyderabad

EventPlace
Birth PlaceBesana-Brianza, Archdiocese of Milano {Milan}, Italy
Ordained BishopSt. Joseph, Cathedral, Hyderabad, Diocese of Hyderabad

  • a priest for 40.5 years
  • a bishop for 23.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • d: Annuario Pontificio, Year 1923
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 311
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 39
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1898, Number 6

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 13 Jun 2017