Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Tommaso Trussoni

Deceased

Archbishop Emeritus of Cosenza

Titular Archbishop of Hierapolis in Syria


Events

DateAgeEventTitle
13 Aug 1856BornCampodolcino di Chiavenna
8 Mar 187922.6Ordained PriestPriest
14 Dec 191256.3AppointedArchbishop of Cosenza, Italy
5 Jan 191356.4Ordained BishopArchbishop of Cosenza, Italy
9 Apr 193477.7RetiredArchbishop of Cosenza, Italy
9 Apr 193477.7AppointedTitular Archbishop of Hierapolis in Syria
21 Dec 194084.4DiedArchbishop Emeritus of Cosenza, Italy

MicroData Summary for Tommaso Trussoni:
Archbishop Tommaso Trussoni (born , died ) Archbishop Emeritus of Cosenza

  • a priest for 61.8 years
  • a bishop for 28.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • op/ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1913, Number 1

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013