Catholic-Hierarchy DC

Jaime Lachica Cardinal Sin

Deceased

Archbishop Emeritus of Manila

Cardinal-Priest of Santa Maria ai Monti


Events

DateAgeEventTitle
31 Aug 1928BornNew Washington
3 Apr 195425.6Ordained PriestPriest of Jaro, Philippines
10 Feb 196738.4AppointedAuxiliary Bishop of Jaro, Philippines
10 Feb 196738.4AppointedTitular Bishop of Obba
18 Mar 196738.5Ordained BishopTitular Bishop of Obba
15 Jan 197243.4AppointedCoadjutor Archbishop of Jaro, Philippines
15 Jan 197243.4AppointedTitular Archbishop of Massa Lubrense
8 Oct 197244.1SucceededArchbishop of Jaro, Philippines
21 Jan 197445.4AppointedArchbishop of Manila, Philippines
19 Mar 197445.6InstalledArchbishop of Manila, Philippines
24 May 197647.7Elevated to Cardinal
24 May 197647.7AppointedCardinal-Priest of Santa Maria ai Monti
15 Sep 200375.0RetiredArchbishop of Manila, Philippines
21 Jun 200576.8DiedArchbishop Emeritus of Manila, Philippines

MicroData Summary for Jaime Lachica Sin:
Jaime Lachica Cardinal Sin (born , died ) Archbishop Emeritus of Manila

  • a priest for 51.2 years
  • a bishop for 38.3 years
  • a cardinal for 29.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 180, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 25 Jul 2014