Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Javellana Ledesma, S.J.

Archbishop of Cagayan de Oro


Events

DateAgeEventTitle
28 Mar 1943 BornIloilo City
16 Apr 197330.1Ordained PriestPriest of Society of Jesus
13 Jun 199653.2AppointedCoadjutor Prelate of Ipil, Philippines
31 Aug 199653.4Ordained BishopCoadjutor Prelate of Ipil, Philippines
28 Jun 199754.3SucceededPrelate of Ipil, Philippines
4 Mar 200662.9AppointedArchbishop of Cagayan de Oro, Philippines

MicroData Summary for Antonio Javellana Ledesma:
Archbishop Antonio Javellana Ledesma S.J. (born ) Archbishop of Cagayan de Oro

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Cagayan de Oro.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 4 Mar 2006
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 146, Number 12,784

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013