Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jose Paala Salazar, O.P. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Lipa

Titular Bishop of Hippo Diarrhytus


Events

DateAgeEventTitle
13 Mar 1937BornManila
15 Jun 196023.3ProfessedMember of Order of Friars Preachers
9 May 196831.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
25 Apr 199659.1AppointedPrelate of Batanes and the Babuyan Islands, Philippines
7 Jun 199659.2Ordained BishopPrelate of Batanes and the Babuyan Islands, Philippines
23 Nov 200265.7ResignedPrelate of Batanes, Philippines
23 Nov 200265.7AppointedTitular Bishop of Hippo Diarrhytus
23 Nov 200265.7AppointedAuxiliary Bishop of Butuan, Philippines
11 Jun 200366.2AppointedAuxiliary Bishop of Lipa, Philippines
30 May 200467.2DiedAuxiliary Bishop of Lipa, Philippines

MicroData Summary for Jose Paala Salazar:
Bishop Jose Paala Salazar O.P. (born , died ) Auxiliary Bishop of Lipa

  • a priest for 36.1 years
  • a bishop for 8.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 146, Number 12,758
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 180, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013