Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Buenafe, S.V.D. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Caceres (Nueva Caceres)

Titular Bishop of Meta


Events

DateAgeEventTitle
12 Oct 1938BornTayum
30 Mar 196324.5Ordained PriestPriest of Society of the Divine Word
9 Feb 197637.3AppointedAuxiliary Bishop of Caceres (Nueva Caceres), Philippines
9 Feb 197637.3AppointedTitular Bishop of Meta
30 Mar 197637.5Ordained BishopTitular Bishop of Meta
7 May 197637.6DiedAuxiliary Bishop of Caceres (Nueva Caceres), Philippines

MicroData Summary for Antonio Buenafe:
Bishop Antonio Buenafe S.V.D. (born , died ) Auxiliary Bishop of Caceres (Nueva Caceres)

  • a priest for 13.1 years
  • a bishop for .1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 180, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013