Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ambrozij Andrew Senyshyn, O.S.B.M. †

Deceased

Archbishop of Philadelphia (Ukrainian), Pennsylvania


Events

DateAgeEventTitle
23 Feb 1903BornStary Sambir, Ukraine
23 Aug 193128.5Ordained PriestPriest
6 Jul 194239.4AppointedAuxiliary Bishop of United States of America (Ukrainian), Pennsylvania
6 Jul 194239.4AppointedTitular Bishop of Maina
22 Oct 194239.7Ordained BishopTitular Bishop of Maina
20 Jul 195653.4AppointedApostolic Exarch of Stamford (Ukrainian), USA
10 Jul 195855.4AppointedBishop of Stamford (Ukrainian), USA
14 Aug 196158.5AppointedArchbishop of Philadelphia (Ukrainian), Pennsylvania, USA
11 Sep 197673.6DiedArchbishop of Philadelphia (Ukrainian), Pennsylvania, USA

MicroData Summary for Ambrozij Andrew Senyshyn:
Archbishop Ambrozij Andrew Senyshyn O.S.B.M. (born , died ) Archbishop of Philadelphia

  • a priest for 45.1 years
  • a bishop for 33.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 55

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 6 Nov 2013