Catholic-Hierarchy DC

Bishop Nilus Nicholas Savaryn, O.S.B.M. †

Deceased

Bishop of Edmonton (Ukrainian)


Events

DateAgeEventTitle
19 May 1905BornStary Sambir, Ukraine
3 Jul 192419.1ProfessedMember of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
14 Sep 193025.3Solemn ProfessedMember of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
23 Aug 193126.2Ordained PriestPriest of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
3 Apr 194337.8AppointedAuxiliary Bishop of Canada (Ukrainian)
3 Apr 194337.8AppointedTitular Bishop of Ios
1 Jul 194338.1Ordained BishopTitular Bishop of Ios
19 Jan 194842.6AppointedApostolic Exarch of Western Canada (Ukrainian)
3 Nov 195651.4AppointedBishop of Edmonton (Ukrainian), Canada
8 Jan 198680.6DiedBishop of Edmonton (Ukrainian), Canada

MicroData Summary for Nilus Nicholas Savaryn:
Bishop Nilus Nicholas Savaryn O.S.B.M. (born , died ) Bishop of Edmonton

  • a priest for 54.3 years
  • a bishop for 42.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 144
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 40
  • prof: CB, 25 Feb 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.3, 8 Feb 2015; Data: 1 Mar 2015