Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francis James Furey

Deceased

Archbishop of San Antonio, Texas


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1905BornSummit Hill, PA
15 Mar 193025.0Ordained PriestPriest of Philadelphia, Pennsylvania, USA
17 Aug 196055.4AppointedAuxiliary Bishop of Philadelphia, Pennsylvania, USA
17 Aug 196055.4AppointedTitular Bishop of Temnus
22 Dec 196055.8Ordained BishopTitular Bishop of Temnus
21 Jul 196358.4AppointedCoadjutor Bishop of San Diego, California, USA
6 Mar 196661.0SucceededBishop of San Diego, California, USA
23 May 196964.2AppointedArchbishop of San Antonio, Texas, USA
23 Apr 197974.1DiedArchbishop of San Antonio, Texas, USA

MicroData Summary for Francis James Furey:
Archbishop Francis James Furey (born , died ) Archbishop of San Antonio

  • a priest for 49.1 years
  • a bishop for 18.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1960, Number 127
  • s: Website of the Diocese, 12 Dec 2011

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015