Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Marie Lesourd, M. Afr. †

Deceased

Bishop Emeritus of Nouna


Events

DateAgeEventTitle
19 May 1901BornTours, France
28 Jun 192726.1Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
5 Aug 194241.2AppointedPrefect of Gao, Mali
17 Oct 194746.4AppointedPrefect of Nouna, Burkina Faso
18 Oct 195150.4AppointedTitular Bishop of Botriana
18 Oct 195150.4AppointedVicar Apostolic of Nouna, Burkina Faso
2 Feb 195250.7Ordained BishopTitular Bishop of Botriana
14 Sep 195554.3AppointedBishop of Nouna, Burkina Faso
5 Jul 197372.1ResignedBishop of Nouna, Burkina Faso
8 May 199089.0DiedBishop Emeritus of Nouna, Burkina Faso

MicroData Summary for Jean-Marie Lesourd:
Bishop Jean-Marie Lesourd M. Afr. (born , died ) Bishop Emeritus of Nouna

  • a priest for 62.9 years
  • a bishop for 38.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 8

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 25 Nov 2013