Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Emile-Joseph Socquet, M. Afr. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Ouagadougou

Titular Archbishop of Selymbria


Events

DateAgeEventTitle
11 Jun 1905BornCrest-Voland, France
2 Jun 192823.0Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
8 Jan 194842.6AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Ouagadougou, Burkina Faso
8 Jan 194842.6AppointedTitular Bishop of Hirina
4 Jun 194843.0Ordained BishopTitular Bishop of Hirina
16 Sep 194944.3SucceededVicar Apostolic of Ouagadougou, Burkina Faso
14 Sep 195550.3AppointedArchbishop of Ouagadougou, Burkina Faso
12 Jan 196054.6ResignedArchbishop of Ouagadougou, Burkina Faso
12 Jan 196054.6AppointedTitular Archbishop of Selymbria
16 Jul 198782.1DiedArchbishop Emeritus of Ouagadougou, Burkina Faso

MicroData Summary for Emile-Joseph Socquet:
Archbishop Emile-Joseph Socquet M. Afr. (born , died ) Archbishop Emeritus of Ouagadougou

  • a priest for 59.1 years
  • a bishop for 39.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 61

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013