Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Dominique Castellan

Deceased

Archbishop of Chambéry


Events

DateAgeEventTitle
4 Aug 1856BornRoquevaire
29 Jun 188023.9Ordained PriestPriest of Marseille, France
13 Jul 190649.9AppointedBishop of Digne, France
26 Aug 190650.1Ordained BishopBishop of Digne, France
26 May 191558.8AppointedArchbishop of Chambéry, France
12 May 193679.8DiedArchbishop of Chambéry, France

MicroData Summary for Dominique Castellan:
Archbishop Dominique Castellan (born , died ) Archbishop of Chambéry

  • a priest for 55.9 years
  • a bishop for 29.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1906, Number 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013