Catholic-Hierarchy DC

Bishop Cajetan Pires Pireira, C.M. †

Deceased

Bishop of Nanking [Nanjing], China

Apostolic Administrator of Peking [Beijing]


Events

DateAgeEventTitle
18 Aug 1769Born
15 Mar 179424.5Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
28 Apr 180434.6SelectedBishop of Nanking [Nanjing], China
20 Aug 180435.0ConfirmedBishop of Nanking [Nanjing], China
10 Aug 180636.9Ordained BishopBishop of Nanking [Nanjing], China
Aug 1827³57.9AppointedApostolic Administrator of Peking [Beijing], China
2 Nov 183869.2DiedBishop of Nanking [Nanjing], China

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Cajetan Pires Pireira
Bishop Cajetan Pires Pireira C.M. (born , died ) Bishop of Nanking [Nanjing]

EventPlace
Birth PlaceCerdeira, Portugal
Ordained BishopPeking
Death PlacePeking, Diocese of Peking [Beijing]

  • a priest for 44.6 years
  • a bishop for 32.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1806, Number 8
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 275
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 6, Number 271, Ascendance
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 8, Number 371, Ascendance
  • b: Bishops-In-China.com, 19 Jan 2020
  • Le Petit Episcopologe, Issue 15, Additions/Corrections (front)
  • Le Petit Episcopologe, Issue 17, Number 916

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast