Catholic-Hierarchy DC

Patriarch Maximos V (George) Hakim

Deceased

Patriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
18 May 1908BornTanta, Egypt
20 Jul 193022.2Ordained PriestPriest
13 Mar 194334.8AppointedBishop of Akka (Melkite Greek), Israel
13 Jun 194335.1Ordained BishopBishop of Akka (Melkite Greek), Israel
18 Nov 196456.5AppointedArchbishop of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] (Melkite Greek), Israel
22 Nov 196759.5SelectedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria
22 Nov 196759.5SelectedBishop of Damas (Melkite Greek), Syria
26 Nov 196759.5ConfirmedPatriarch of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria
26 Nov 196759.5ConfirmedBishop of Damas (Melkite Greek), Syria
22 Nov 200092.5RetiredPatriarch of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria
22 Nov 200092.5RetiredBishop of Damas (Melkite Greek), Syria
29 Jun 200193.1DiedPatriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria

MicroData Summary for Maximos V (George) Hakim:
Patriarch Maximos V (George) Hakim (born , died ) Patriarch Emeritus of Antiochia {Antioch}

  • a priest for 70.9 years
  • a bishop for 58.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 31
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 19 Jan 2014