Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Elias Nijmé, B.A. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
16 Aug 1920BornAlep
20 Jul 194423.9Ordained PriestPriest of Ordre Basilien Alépin (Melkite Greek)
16 Aug 197151.0AppointedArchbishop (Personal Title), Auxiliary of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria
16 Aug 197151.0AppointedTitular Archbishop of Palmyra dei Greco-Melkiti
5 Sep 197151.1Ordained BishopTitular Archbishop of Palmyra dei Greco-Melkiti
7 Feb 197857.5AppointedArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Melkite Greek)
5 Aug 199575.0RetiredArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Melkite Greek)
6 Nov 199878.2DiedArchbishop Emeritus of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Melkite Greek)

MicroData Summary for Elias Nijmé:
Archbishop Elias Nijmé B.A. (born , died ) Archbishop Emeritus of Tripoli del Libano {Tarabulus}

  • a priest for 54.3 years
  • a bishop for 27.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 19 Jan 2014