Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Michel Yatim

Deceased

Archbishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea} (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1920BornAlep
20 Jul 194625.6Ordained PriestPriest
18 Aug 198160.7AppointedArchbishop of Lattaquié {Laodicea} (Melkite Greek), Syria
23 Oct 198160.9Ordained BishopArchbishop of Lattaquié {Laodicea} (Melkite Greek), Syria
18 Jul 199574.6RetiredArchbishop of Lattaquié {Laodicea} (Melkite Greek), Syria
16 Sep 200685.8DiedArchbishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea} (Melkite Greek), Syria

MicroData Summary for Michel Yatim:
Archbishop Michel Yatim (born , died ) Archbishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea}

  • a priest for 60.2 years
  • a bishop for 24.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 21 Jul 2014