Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Georges Ibrahim Kwaïter, B.S. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Saïda (Sidone) (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
28 Apr 1928BornDamas
15 Jul 195123.2ProfessedMember of Arrouhbaniat Albassiliat Almoukhalissiat (Melkite Greek)
13 Jun 195426.1Ordained PriestPriest of Arrouhbaniat Albassiliat Almoukhalissiat (Melkite Greek)
23 Jul 198759.2AppointedArchbishop of Saïda (Sidone) (Melkite Greek), Lebanon
23 Oct 198759.5Ordained BishopArchbishop of Saïda (Sidone) (Melkite Greek), Lebanon
200677.7RetiredArchbishop of Saïda (Sidone) (Melkite Greek), Lebanon
26 Jul 201183.2DiedArchbishop Emeritus of Saïda (Sidone) (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for Georges Ibrahim Kwaïter:
Archbishop Georges Ibrahim Kwaïter B.S. (born , died ) Archbishop Emeritus of Saïda (Sidone)

  • a priest for 57.1 years
  • a bishop for 23.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,419
  • d: CB, 26 Jul 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013