Catholic-Hierarchy DC

Archbishop André Haddad, B.S. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Zahleh e Furzol (Melkite Greek), Lebanon


Events

DateAgeEventTitle
20 Sep 1930Born
13 Jun 195423.7Ordained PriestPriest of Arrouhbaniat Albassiliat Almoukhalissiat (Melkite Greek)
14 Jun 198352.7AppointedArchbishop of Zahleh e Furzol (Melkite Greek), Lebanon
7 Aug 198352.8Ordained BishopArchbishop of Zahleh e Furzol (Melkite Greek), Lebanon
14 Aug 198352.9InstalledArchbishop of Zahleh e Furzol (Melkite Greek), Lebanon
24 Jun 201079.7RetiredArchbishop of Zahleh e Furzol (Melkite Greek), Lebanon
13 Dec 201787.2DiedArchbishop Emeritus of Zahleh e Furzol (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for André Haddad
Archbishop André Haddad B.S. (born , died ) Archbishop Emeritus of Zahleh e Furzol

EventPlace
Birth PlaceRoum

  • a priest for 63.5 years
  • a bishop for 34.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Annuario Pontificio, Year 2011
  • i: CB, 18 Jul 2017
  • d: CB, 14 Dec 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018