Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jean Assaad Haddad

Deceased

Archbishop Emeritus of Tyr (Melkite Greek), Lebanon


Events

DateAgeEventTitle
17 Dec 1926Born
2 Jul 195023.5Ordained PriestPriest of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon
26 Oct 198861.8AppointedArchbishop of Tyr (Melkite Greek), Lebanon
27 Nov 198861.9Ordained BishopArchbishop of Tyr (Melkite Greek), Lebanon
20 Jun 200578.5RetiredArchbishop of Tyr (Melkite Greek), Lebanon
22 Jan 202194.0DiedArchbishop Emeritus of Tyr (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for Jean Assaad Haddad
Archbishop Jean Assaad Haddad (born , died ) Archbishop Emeritus of Tyr

EventPlace
Birth PlaceBeit-Chabab
Ordained BishopSts. Peter and Paul, Basilica, Harissa

  • a priest for 70.5 years
  • a bishop for 32.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 113, Number 10,018
  • opd: CB, 18 Jul 2017
  • d: CB, 22 Jan 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 22 Jan 2021

Quantcast