Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Philippe Nabaa, S.M.S.P. †

Deceased

Archbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
18 Apr 1907BornJoun
14 Sep 193124.4Ordained PriestPriest of Società dei Missionari di San Paolo (Melkite Greek)
17 Sep 194841.4AppointedArchbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon
3 Oct 194841.5Ordained BishopArchbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon
11 Sep 196760.4DiedArchbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for Philippe Nabaa:
Archbishop Philippe Nabaa S.M.S.P. (born , died ) Archbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail}

  • a priest for 36.0 years
  • a bishop for 18.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 105

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013