Catholic-Hierarchy DC

Bishop Auguste Joseph Gaudel

Deceased

Bishop Emeritus of Fréjus-Toulon

Titular Bishop of Nisyrus


Events

DateAgeEventTitle
21 May 1880BornGerbéviller
5 Jul 190323.1Ordained PriestPriest
24 Sep 194161.3AppointedBishop of Fréjus, France
1 Dec 194161.5Ordained BishopBishop of Fréjus, France
30 Jun 196080.1RetiredBishop of Fréjus-Toulon, France
30 Jun 196080.1AppointedTitular Bishop of Nisyrus
8 Aug 196989.2DiedBishop Emeritus of Fréjus-Toulon, France

MicroData Summary for Auguste Joseph Gaudel:
Bishop Auguste Joseph Gaudel (born , died ) Bishop Emeritus of Fréjus-Toulon

  • a priest for 66.1 years
  • a bishop for 27.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 64

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013