Catholic-Hierarchy DC

Maurilio Cardinal Fossati, O.Ss.G.C. †

Deceased

Archbishop of Torino {Turin}

Cardinal-Priest of San Marcello

Note/Previous Titular See: (O.SS.G.C.N.=Oblati dei Ss. Gaudenzio e Carlo di Novara)


Events

DateAgeEventTitle
24 May 1876BornArona
27 Nov 189822.5Ordained PriestPriest of Other
24 Mar 192447.8AppointedBishop of Galtelli-Nuoro (Galtelly Nori), Italy
27 Apr 192447.9Ordained BishopBishop of Galtelli-Nuoro (Galtelly Nori), Italy
2 Oct 192953.4AppointedArchbishop of Sassari, Italy
12 Jan 193053.6InstalledArchbishop of Sassari, Italy
11 Dec 193054.5AppointedArchbishop of Torino {Turin}, Italy
8 Mar 193154.8InstalledArchbishop of Torino {Turin}, Italy
13 Mar 193356.8Elevated to Cardinal
13 Mar 193356.8AppointedCardinal-Priest of San Marcello
30 Mar 196588.8DiedArchbishop of Torino {Turin}, Italy

MicroData Summary for Maurilio Fossati:
Maurilio Cardinal Fossati O.Ss.G.C. (born , died ) Archbishop of Torino {Turin}

  • a priest for 66.3 years
  • a bishop for 40.9 years
  • a cardinal for 32.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1924, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 12 Jun 2014