Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Angelo Giacinto Scapardini, O.P. †

Deceased

Bishop of Vigevano, Italy


Events

DateAgeEventTitle
22 Dec 1861Born
20 Sep 188422.7Ordained PriestPriest of Novara, Italy
4 Nov 190038.8ProfessedPriest of Order of Friars Preachers
29 Apr 190947.3AppointedBishop of Nusco, Italy
6 Jun 190947.4Ordained BishopBishop of Nusco, Italy
30 Aug 191048.6AppointedApostolic Delegate to Bolivia
30 Aug 191048.6AppointedApostolic Delegate to Peru
10 Sep 191048.7AppointedTitular Archbishop of Antiochia in Pisidia
23 Sep 191048.7AppointedTitular Archbishop of Damascus
4 Dec 191654.9AppointedApostolic Nuncio to Brazil
1920²58.0ResignedApostolic Nuncio to Brazil
27 Aug 192159.6AppointedArchbishop (Personal Title) of Vigevano, Italy
29 Jan 192260.1InstalledBishop of Vigevano, Italy
18 May 193775.4DiedBishop of Vigevano, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Angelo Giacinto Scapardini (VIAF: 307402220)
Archbishop Angelo Giacinto Scapardini O.P. (born , died ) Bishop of Vigevano

EventPlace
Birth PlaceMiasino, Diocese of Novara
Death PlaceVigevano, Diocese of Vigevano

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 27.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1909, Number 29
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 152, and Page 276
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 393
  • nunc: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 71, and Page 80

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 10 Mar 2018