Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Angrisani

Deceased

Bishop Emeritus of Casale Monferrato


Events

DateAgeEventTitle
19 Dec 1894BornButtigliera d'Asti
20 Dec 191925.0Ordained PriestPriest
1 Jul 194045.5AppointedBishop of Casale Monferrato, Italy
25 Aug 194045.7Ordained BishopBishop of Casale Monferrato, Italy
1 Mar 197176.2RetiredBishop of Casale Monferrato, Italy
24 Apr 197883.3DiedBishop Emeritus of Casale Monferrato, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Angrisani:
Bishop Giuseppe Angrisani (born , died ) Bishop Emeritus of Casale Monferrato

  • a priest for 58.3 years
  • a bishop for 37.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013