Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pier Giorgio Chiappero, O.F.M. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}

Titular Bishop of Cibyra


Events

DateAgeEventTitle
10 Mar 1910BornTorino, Italy
18 May 194030.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
31 Aug 195949.5AppointedAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
31 Aug 195949.5AppointedTitular Bishop of Cibyra
25 Oct 195949.6Ordained BishopTitular Bishop of Cibyra
15 Jul 196353.3DiedAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine

MicroData Summary for Pier Giorgio Chiappero:
Bishop Pier Giorgio Chiappero O.F.M. (born , died ) Auxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}

  • a priest for 23.2 years
  • a bishop for 3.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1959, Number 94

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013