Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Burzio

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Cuba

Titular Archbishop of Gortyna


Events

DateAgeEventTitle
21 Jan 1901Born
29 Jun 192423.4Ordained PriestPriest of Torino {Turin}, Italy
1940¹38.9AppointedOfficial to Slovakia
Oct 1945²44.6ResignedOfficial to Slovakia
2 May 194645.2AppointedApostolic Nuncio to Bolivia
8 May 194645.2AppointedTitular Archbishop of Gortyna
30 Jun 194645.4Ordained BishopTitular Archbishop of Gortyna
18 Dec 195049.9AppointedApostolic Nuncio to Cuba
18 Dec 195049.9AppointedApostolic Delegate to Puerto Rico
7 Jan 195553.9ResignedApostolic Nuncio to Cuba
7 Jan 195553.9ResignedApostolic Delegate to Puerto Rico
10 Feb 196665.0DiedApostolic Nuncio Emeritus to Cuba

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ² Month Uncertain

MicroData Summary for Giuseppe Burzio (VIAF: 88821500)
Archbishop Giuseppe Burzio (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Cuba

EventPlace
Birth PlaceCambiano, Archdiocese of Torino {Turin}, Italy

  • a priest for 41.6 years
  • a bishop for 19.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c1: CB, 18 Jan 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 57
  • nunc: Le Nunziature Apostoliche (Marchi), Page 73, and Page 108, and Page 233

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast