Catholic-Hierarchy DC

Bishop Orestes Marengo, S.D.B. †

Deceased

Bishop Emeritus of Tezpur

Titular Bishop of Arsacal


Events

DateAgeEventTitle
29 Aug 1906BornDiano d'Alba
2 Apr 193225.6Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
12 Jul 195144.9AppointedBishop of Dibrugarh, India
27 Dec 195145.3Ordained BishopBishop of Dibrugarh, India
6 Jul 196457.9AppointedBishop of Tezpur, India
26 Jun 196962.8ResignedBishop of Tezpur, India
26 Jun 196962.8AppointedTitular Bishop of Arsacal
1 Mar 197366.5AppointedApostolic Administrator of Tura, India
12 Jan 197972.4ResignedApostolic Administrator of Tura, India
30 Jul 199891.9DiedApostolic Administrator Emeritus of Tura, India

MicroData Summary for Orestes Marengo:
Bishop Orestes Marengo S.D.B. (born , died ) Bishop Emeritus of Tezpur

  • a priest for 66.3 years
  • a bishop for 46.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 144
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 121

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 3 Feb 2014