Catholic-Hierarchy DC

Bishop André-Pierre-François Fauvel

Deceased

Bishop Emeritus of Quimper [Cornouailles](-Léon)


Events

DateAgeEventTitle
14 Apr 1902BornValognes
29 Jun 192523.2Ordained PriestPriest
24 Apr 194745.0AppointedBishop of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
3 Jul 194745.2Ordained BishopBishop of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
28 Feb 196865.9ResignedBishop of Quimper [Cornouailles](-Léon), France
28 Feb 196865.9AppointedTitular Bishop of Abthugni
10 Dec 197068.7ResignedTitular Bishop of Abthugni
21 Jan 198380.8DiedBishop Emeritus of Quimper [Cornouailles](-Léon), France

MicroData Summary for André-Pierre-François Fauvel:
Bishop André-Pierre-François Fauvel (born , died ) Bishop Emeritus of Quimper [Cornouailles](-Léon)

  • a priest for 57.6 years
  • a bishop for 35.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 68

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013